SARAE · 2026Ç3 Bilanço Okuması

Sa-ra Enerji (Sanayi) — yeni açıklanan çeyreğin kural-bazlı, betimsel okuması: o çeyreğe ait değişimler, nakit tablosuyla çapraz kontrol ve dikkat çeken kalemler. Bu bir durum betimidir; öneri içermez.

Gemvalor · Bilanço Okuma2026Ç3 · açıklama 2026-10-27
Aktif 25,285.6M · materialite eşiği 126.4M · açıklama tarihi 2026-10-27 · 6 güçlü yön / 0 kritik / 2 dikkat / 4 bilgi
🟢 Güçlü Yönler
🟢 güçlüKâr nakde dönüşüyor
Bu çeyreğin 193.5M kârına karşılık 1,830.9M nakit üretildi (kârın 9.46 katı)
Dönem kârı nakit akışıyla destekleniyor — kazanç kalitesi olumlu.
🟢 güçlüBorç azalırken likidite arttı
Borç azaldı (7,884.7M → 7,019.6M), nakit arttı (269.2M → 2,164.4M)
Borç azalırken nakit tamponu büyüdü — bilanço güçlenmesi (K10'un tersi imza).
🟢 güçlüZarardan kâra dönüş
Dönem sonucu geçen yılın aynı çeyreğinde -4.8M iken bu çeyrek 193.5M — zarardan kâra döndü
Taban negatif olduğu için yüzde YAZILMAZ; iki tutar verilir.
İşaret dönüşü betimsel bir olgudur; süreklilik iddiası taşımaz.
🟢 güçlüFaaliyet kaldıracı
Hasılat %55.8 büyürken esas faaliyet kârı %142.1 büyüdü — esas faaliyet kârı 83.3M → 201.7M
Esas faaliyet kârı 83.3M → 201.7M.
Oranlar bildirimin kendi iki sütunundan; ikisi de aynı alım gücünde.
🟢 olumluLikit varlık güçlenmesi
Nakit ve finansal yatırımlar 269.2M → 2,164.4M (+704%) arttı
Nakit ve finansal yatırım tamponu büyüdü.
🟢 olumluNet finansal borç azaldı
Net finansal borç 7,615.6M → 4,855.1M (-36.2%)
Net borç = kısa+uzun vadeli finansal borç − (nakit + finansal yatırımlar); çeyreklik nokta kıyasıdır.
Borç azaltımı finansman yükünü ve yeniden finansman ihtiyacını düşürür (betimsel not).
Dikkat Noktaları
🟠 dikkatBrüt marj çeyreklik kırılma
Brüt kârlılık önceki çeyreğe göre 24.2%'ten 15.0%'e geriledi (-9.3 puan)
Bu çeyreğin satışı 2,789.6M (+1.8%), maliyeti -2,372.1M (+14.3%) — maliyet satıştan hızlı arttı.
🟠 dikkatKârın işareti parasal pozisyondan
Vergi öncesi kâr 139.1M; bunun 222.7M'ı net parasal pozisyon kazancından — kalem hariç tutulduğunda vergi öncesi sonuç -83.6M
Net parasal pozisyon kazancı TMS-29 kaynaklı, NAKİT DIŞI bir kalemdir; dönem sonucunun işareti bu kalemden geliyor (kâr kalitesi notu).
Aracı kurum notları bu kalemi ayrı satırda arındırarak değerlendiriyor.
🔵 bilgiİşletme sermayesi emişi
İşletme sermayesi bu çeyrekte -1,093.5M nakit bağladı
ticari alacak 4,556.9M → 5,878.9M · stok 6,909.6M → 7,555.3M
🔵 bilgiÖzkaynak-kâr mutabakat farkı
Özkaynak 3,708.7M değişti ama bu çeyreğin kârı 193.5M — aradaki 3,515.2M kâr dışı kaynaktan
Diğer kapsamlı gelir / değerleme / sermaye hareketi etkisi olabilir (betimsel not).
🔵 bilgiLikidite yetersizliği (durum)
1 TL kısa vadeli borca karşılık 0.38 TL likit varlık
Likit 2,164.4M · kısa vadeli finansal borç 5,754.6M.
🔵 bilgiNet yabancı para açık pozisyonu
Hedge sonrası net YP pozisyonu -5,359.4M — aktif toplamına oranla %21.2
Net yabancı para pozisyonu, şirketin dipnotunda beyan ettiği türev/koruma işlemleri DAHİL edilerek okunur (hedge sonrası).
Açık pozisyon, kur hareketlerinin kâr–zarar ve özkaynak üzerindeki etkisini büyütür; yönü hakkında öngörü içermez (betimsel not).
Dönemsel Kıyas (eşiksiz, betimsel)
Hasılat (izole çeyrek) 2,789.6MYoY +55.8% · QoQ +1.8%
Brüt kâr (izole çeyrek) 417.4MYoY +380.0% (düşük taban: 87.0M → 417.4M) · QoQ -37.1%
Faaliyet kârı (izole çeyrek) 201.7MYoY +142.1% (düşük taban: 83.3M → 201.7M) · QoQ: zarardan kâra döndü (-9.0M → 201.7M)
Net dönem sonucu (izole çeyrek) 193.5MYoY: zarardan kâra döndü (-4.8M → 193.5M) · QoQ -39.6%
İşletme faaliyetlerinden nakit (izole çeyrek) 1,830.9MYoY: 112.1M → 1,830.9M (düşük taban) · QoQ: nakit çıkışından nakit üretimine döndü (-700.0M → 1,830.9M)
FAVÖK (izole çeyrek) 244.5MYoY: 20.7M → 244.5M (düşük taban) · QoQ -53.3%
Serbest nakit akışı (izole çeyrek) 1,804.1MYoY: 63.3M → 1,804.1M (düşük taban) · QoQ: nakit çıkışından nakit üretimine döndü (-821.2M → 1,804.1M)
Net finansal borç (çeyrek sonu) 4,855.1Myıl sonunda net borç %32 azaldı · önceki çeyrekte net borç %36 azaldı
Yurtdışı satışlar 1,121.8Myurtiçi 1,676.5M — ihracat payı %40.1
9 aylık kümülatif, yıllık: satış +60.8%brüt kâr +53.5% · faaliyet kârı -16.1% · net kâr +14904.9%
Varlık dağılımı: finansal yatırım %5taşınmaz %26 · işletme varlığı %79 · yükümlülük %55
Bu satırlar betimsel kıyastır, eşik değerlendirmesi değildir; çeyreklik kıyas mevsimsellik, yıllık kıyas nominal etki taşıyabilir.
Çeyrek İçinde KAP'ta Ne Oldu (seçilmiş bildirimler, betimsel)
28.07.2026 – 22.10.2026Yeni İş İlişkisi · 5 bildirim
28.08.2026Kredi Derecelendirmesi ↗JCR Eurasia Rating tarafından Şirketimizin kredi derecelendirme notlarının güncellenmesi hakkında
17.09.2026Özel Durum Açıklaması (Genel) ↗Şirketimiz üst düzey yönetim organizasyonunda değişiklik hk.
Çeyreğin başından bilanço açıklama tarihine kadar yayımlanan, bilanço kalemleriyle ilgili KAP bildirimleri. Formalite bildirimleri (faaliyet raporu, sorumluluk beyanı, bilgi formları) listelenmez. Kaynak: KAP — bağlantılar bildirimin aslına gider.
İlgili Okumalar
Sa-ra Enerji (SARAE) diğer çeyrekler2026Ç2

Yıllık (YoY) kıyaslar nominal değerlerledir; enflasyon muhasebesi (TMS-29) dönemleri arasında karşılaştırma yanılgısı olabilir.

Bu okuma tamamen matematiksel/kural-bazlı, betimsel bir analizdir; yatırım danışmanlığı veya yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz, belirli bir payın alınmasını/satılmasını önermez. Geçmiş veriler geleceği göstermez.

Bu sayfadaki tüm içerik betimsel niteliktedir; yatırım tavsiyesi değildir.

Kullanım Şartları · Gizlilik Politikası · KVKK Aydınlatma Metni · Çerez Politikası · Mesafeli Satış Sözleşmesi